MAGIC THE GATHERING

Vyhľadávač kariet

Anketa

Fantastický Obchod

Bastard.cz - trička s potiskem

Preklady kariet

Image Hosted by ImageShack.us

Články

rozbor bielych kariet vo future sightu

Tu máte rozbor bielych kariet vo future sightu

Angel of Salvation

 

 

Nenechte se opít rohlíkem, i přes jasnou podobnost před vámi totiž rozhodně nestojí bílá Bogardan Hellkite! Preventování zranění totiž patří k výrazně horším schopnostem než zraňování samotné, a tak anděla můžeme rovnou zavrhnout jako součást jakéhokoli komba nebo potenciálního čističe stolu – přinejlepším vám zachrání pět životů nebo nějakou tu potvoru, ale jinak jde o dost předraženého 5/5 letce, jehož pravděpodobně nezachrání ani Convoke, který potvorovým deckům až příliš zpomalí potřebné tempo (s tapnutými potvorami si jednoduše nezaútočíte...) a pro kontrolní balíky neznamená prakticky žádnou výhodu. Kontroly si navíc raději zahrají Akromu, takže bych Angel of Salvation viděl maximálně jako její (výrazně) levnější a především (taktéž výrazně) horší náhražku v bílém kontrolu nebo do nějakého balíku se spoustou tokenů, který si ji může dovolit vyložit prakticky zadarmo. Celkově mě ale dosti zklamala:-(

 

Augur il-Vec

 

 

Hm, že by řádně vylepšení Bottle Gnomes? To rozhodně ne, protože nižší cenu a přidání života navíc Augur „kompenzuje“ praktickou nemožností blokovat a obětováním se pouze v upkeepu. Proto je k němu potřeba přistupovat trochu jinak: Buď jej spojíte s nějakým posílením a využijete tak jeho Shadow k čistě útočným účelům (a životy vám dá až v případě jejich nedostatku;-)), nebo jej nasadíte jako osobního obránce soupeřových Shadowů (čti Soltari Priesta) a po vypořádání se s nimi jej pošlete do útoku nebo do hrobu pro pár životů. Také jej můžete hrát jen tak, dát nějaké to zranění a v okamžiku nouze jej obětovat – čímž byste kromě několika málo životů k dobru dali také pár zranění...Ani jedna možnost mě zase sice vyloženě nenadchla, ale uvidíme, jestli se nám neprosadí i pár dalších Shadowů – pak by Augur mohl být celkem prospěšný.

 

Barren Glory

 

 

Tak, nejprve si společně vychutnejme celkem podařenou ilustraci („Jé, ta je pěkná!“:-)) a poté se již plně věnujme samotnému efektu: Ten vám umožní vyhrát právě a jen v případě, kdy byste jinak pravděpodobně prohráli, tedy ve chvíli, kdy nemáte žádné jiné karty ve hře ani na ruce. Toho je kupodivu docela obtížné dosáhnout, zvlášť když někde potřebujete získat těch šest man na samotné vyložení Barren Glory – a ty pravděpodobně seženete ze zemí, které následně budete potřebovat nějak obětovat (o karty v ruce už se postarají třeba Delirium Skeins nebo Ignorant Bliss) – napadá mě třeba (suspendovaný) Greater Gargadon nebo Boom//Bust. Ovšem i potom můžete zjistit, že zatímco jste se poctivě snažili splnit podmínky Barren Glory, soupeř vám ji chladnokrevně zničil... Anebo vás přejel dřív, než jste se k ní vůbec stihli prokousat. Proto bych si balík na ní založený opravdu pořádně rozmyslel a s největší pravděpodobností do něj nešel – samozřejmě pokud by šlo čistě o výhru. Nějaký „zábavný“ balík mě naopak trošinku láká – (Pozor, odbíhám ze Standardu!) třeba ve spojení s obětovacími  zeměmi z Invaze, které vám Barren Glory přinesou třeba už ve čtvrtém kole a ještě se sami sprovodí ze světa – a pak už stačí jen nějak zahrát One With Nothing:-D

 

Chronomantic Escape

 

 

Zabránit soupeři v útočení se sice sakra hodí, ale pokud to zvládneme až v šestém kole, pravděpodobně už na tom moc nesejde (protože buď budeme mrtví, nebo na dostřel nějakého toho blesčíku). Kdyby se daný efekt aspoň opakoval skutečně každé kolo, asi by se o něm dalo uvažovat – nějak bychom se udrželi do šestého a pak už bychom byli za vodou. Ale jednou za tři kola? Děkuji, nechci (samozřejmě je tu možnost sundávat time countery ručně nebo přidat třeba Paradox Haze, ale to už mi přijde trochu překombinované).

 

Dust of Moments

 

 

A když už jsme u toho sundávání time counterů, pojďme se podívat na Dust of Moments, kartu přímo určenou těm, kteří podlehli kouzlu Suspendu a kouzel s ním mají plné balíky – těm by se mohlo hodit masivní urychlení jejich časově odložených kouzel, kterým navíc můžou poškádlit soupeřova Calciderma (samozřejmě lze naopak pomoci svému ´Dermovi a ještě více posunout soupeřovy Suspendy). Ovšem pro většinu hráčů představuje Dust spíše nudnou výplň sady, protože Suspendů zase tolik nehrajeme a když už, tak si na ně dokážeme počkat. A tři many a kartu tak raději využijeme nějakým přínosnějším způsobem;-)

 

Even the Odds

 

 

Tři instantní 1/1 vojáci za tři many by se nám mohli líbit (třeba na oživení Nantuko Huska;-)), ale když se na Even the Odds podíváme pořádně, zjistíme, že mají opravdu pořádný háček: Mít méně potvor než soupeř jakožto aggro balík rozhodně nechceme (protože to bychom pravděpodobně dostali nabančeno:-() a proti kontrolu se tato podmínka mění v takřka nesplnitelnou – i po Wrathu totiž budeme mít oba stejně. Samotné kontroly pak sice danou podmínku splní celkem bez problému (samozřejmě v souboji s aggrem), ale otázkou je, jestli lepšího efektu nedosáhnou o dost levnějším Holy Dayem. Even the Odds bych tedy mohli ocenit snad jen hráči pomalejších potvorových decků v souboji s nějakým weenie – pak by ji mohli aspoň zahrát... Celkově ale máme lepší možnosti.

 

Gift of Granite

 

 

Ano, zachráníte si potvoru v souboji nebo před zásahem nějakého toho blesčíku, ale soupeř vám ji stejně vzápětí něčím dorazí a na karty to tak bude nerozhodně 2:2. A když k této nerozhodnosti přidáme fakt, že proti kontrolům bez červené vám Gift bude maximálně tak překážet na ruce, asi si jej také necháme ujít.

 

Intervention Pact

 

 

Hm, Reverse Damage s možností hraní „zadarmo“? To sice nezní úplně špatně, ale bohužel ani nijak skvěle – záchrana a přidání životů bez nutnosti neustálého ponechávání volné many pro případ nouze se mi celkem líbí, ale že bych si kvůli ní chtěl zaplácnout další kolo placením tří man, to zase ne. I tak je ale možné, že se Standard dostane do pozice, kdy se něco podobného bude hodit (ono už Dragonstormu by mohlo celkem vadit, kdybyste si jednu Hellkitu reverznuli, ale pravděpodobně se s tím dokáže vypořádat – třeba pomocí nějakého toho Hunted Dragona...) – no a potom holt budu moct říct, že jsem si touhle větou nechával otevřená vrátka;-) Ale celkově bych zrovna tomuto Pactu moc nevěřil.

 

Judge Unworthy

 

 

Velmi zajímavá karta, která v sobě skloubila hned dvě příjemné schopnosti: Zaprvé solidně upraví vršek knihovny, zadruhé si (obvykle) poradí se soupeřovým útočníkem (příp. obráncem). Ovšem je třeba říci, že ne vždy se vám na vršku knihovny poštěstí najít kartu dostatečně drahou na zničení nějakých silnějších kousků – proto se Judge Unworthy hodí především proti menším potvůrkám, s nimiž by neměl být problém prakticky nikdy – pokud tedy hledáte způsob, jak lehce otupit nájezdy Borosu předtím, než jej pomocí Wrath zdecimujete, a zároveň se k těm Wrathům potřebujete nějak dostat, můžu Judge Unworthy jedině doporučit. Ovšem proti větším potvorám a kontrolům se dost možná neprosadíte... Každopádně solidní karta, jejíž služby určitě využijeme v případě, že nám Standard zaplaví hejna malých mršek. Jinak bych ale i nadále věřil třeba Condemnu.

 

Knight of Sursi

 

 

2/2 ve čtvrtém mě vůbec neláká, létání nelétání, flanking neflanking. Stejně tak mě neoslní, když v tom čtvrtém dostaně díky dřívějšímu Suspendu Haste – musel jsem na to totiž obětovat možnost v prvním vyložit jiného útočníka, který už mohl zasadit možná i čtyři zranění. Pojďme dál.

 

Lost Auramancers

 

 

Hill Giant s Vanishingem nás v bílé moc nepotěší, takže se rovnou pojďme podívat na jeho závěť, v níž nám odkázal enchantment dle výběru z naší knihovny (hm, odkazuje mi můj vlastní majetek, fakt štědrý chlapík:-)), což by teoreticky mohlo vyústit ve skutečně silný efekt (bojím se říct kombo, protože takové enchantmenty na Standardu asi nemáme), ovšem to bychom museli překonat dost ošklivou podmínku, kterou nám Auramencerův notář rozhodně neodpustí: V okamžiku smrti nebožtíka totiž nesměly tížit žádné time countery! A tak buď budeme muset zařadit nějaké to jejich odebírání (což je mě osobně dost proti srsti) nebo se modlit, aby nám jej soupeř milostivě nesestřelil – ani jedna možnost mě opravdu neláká, a tak si asi Auramancera nechám ujít. Ale třeba si s ním nějaký šikulka pořádně vyhraje a já se ještě budu divit!

 

Magus of the Moat

 

 

Celkem silná schopnost, co říkáte? Prostě ho vyložíte a soupeřovy nelétající potvory se budou muset poohlédnout po nějakých těch letenkách vaším směrem, jinak si prostě nezaútočí. To samozřejmě zní skvěle, ale bohužel stačí sejmout poměrně vetchého Maguse a nepřátelské hordy se na vás nahrnou i bez podpory aerolinek. Proto se Magus v současné době hodí asi jen proti zelenému aggru, které se ho jen tak nezbaví a skutečnými letci obvykle zrovna neoplývá. Celkově bych se ale minimálně do odchodu Ravnici nenechal odradit od oblíbeného Wrathu. Po rotaci by ale Magusem nemuseli opovrhnout levnější kontroly a možná letecká aggra s bílou (pokud nějaká taková budou sestavitelná). Uvidíme!

 

Marshaling Cry

 

 

+1/+1 a vigilance všem vašim potvorám sice jistě pomůže, ale za tři many to podle mě nestojí, zvlášť když jde o sorcery – to už se jasně vyplatí zahrát Anténu (Glorious Anthem;-)), která vám sice nezachová moc obránců, ale zase vydrží. Proto je dobře, že Cry přináší i slušný bonus v podobě Cyclingu a Flashbacku, díky nimž se můžete pohodově prolíznout a později si stejně posílit svou armádu. Anebo jí pomůžete rovnou dvakrát... Ani to mě ale nepřesvědčí, protože místo prolizu si raději zahraju jinou kartu a než platit další čtyři many za opakovaný efekt, to už skutečně raději sáhnu po Anténě, která mi sice neposkytne vigilance ani případný proliz, ale zase ji musím zaplatit pouze jednou a přitom mi vydrží až do konce hry (nebo do svého zničení;-)).

 

Saltskitter

 

 

Od čtyřmanových potvor obvykle vyžadujeme pořádná čísla (tedy alespoň čtyřku dopředu), nějakou pořádnou schopnost nebo alespoň určitý kompromis mezi obojím – ten se nám snaží přinést Saltskitter, ale bohužel ne zrovna vydařeně: Jeho schovávání při příchodu potvory do hry se dá využít snad jen v kombinaci s nějakou flashovou bytostí, která by ho takto dokázala zachránit před ničením nebo smrtí v boji. Ovšem zároveň tím dáváte soupeři možnost odstavit ´Skittera z vaší obrany pouhým vyložením potvory. Když k tomu přidáme fakt, že většina bílých potvor s flashem stejně potřebuje někoho zachránit, raději se nadále spolehneme na oblíbeného Blasto... ehm, Calciderma a půjdeme se podívat na nějakou další kartu...

 

Samite Censer-Bearer

 

 

Preventování zranění všem bytostem by se možná dalo použít jako obrana proti nepříjemné Pyroclasmě, ale to byste stejně pomohli jen některým svým potvorám a hlavně: Když máte k dispozici lvíčky a oštěpaře, asi je vám jasné, koho si máte vybrat. Navíc když na vás soupeř místo Pyroclasmy dost možná vytáhne spíš Sulfur Elementala, před nímž vás Censer-Bearer stejně neochrání...

 

Scout´s Warning

 

 

Instantně se prolíznout za jednu manu nás nikdy vyloženě nenaštve, ale raději si místo toho rovnou zahrajeme jinou kartu, kterou pak můžeme zahrát bez jakéhokoli navýšení ceny. Proto nám i u tohoto varování půjde především o použitelnost jeho efektu, který sice nemusí být vyloženě silný, ale přeci jenom by k tomu líznutí nějakou přidanou hodnotu poskytnout měl. Scout´s Warning nám dává celkem zajímavý flash pro libovolnou naši potvoru, což se může hodit jako průměrný bojový trik, díky němuž na soupeřovy útočníky najednou vyběhne nečekaný bloker, nebo jako určitá forma pseudohastu, kdy zahrajete svou potvoru na konci soupeřova kola, případně ve spojení s nějakým tím comes-into-play efektem, který si nyní můžete dovolit čistě instantně. Ovšem musím přiznat, že já osobně si raději danou potvoru zahraju o kolo dřív, než abych za ni platil o celou jednu manu víc jen kvůli flashi. A to i přes příjemné prolíznutí „zdarma“. Ale třeba se nám ukáže nějaký balík, který instantní vyložení nějaké potvůrky dokáže řádně zneužít.

 

Spirit en-Dal

 

 

2/1 za tři nás moc nepotěší ani s velmi lákavým Hastem, protože se jednoduše podíváme na Soltari Priesta a hned máme jasno, který kousek se nám více vyplatí. Forecast by se pak líbil nějakým větším potvorám, kterým by umožnil projet přímo do soupeře za plný počet zranění. Ovšem že by se mi chtělo každé kolo platit dvě many jen kvůli neblokovatelnosti jednoho z mých kousků, to říct nemůžu. Osobně bych tak místo Spirita raději zařadil jinou potvoru, která by dokázala pořádně ublížit soupeři sama o sobě.

 

 

A jsme na konci prvního z rozborů budoucnosti. I tentokrát se samozřejmě dočkáte nejlepší trojky, ovšem zde si neodpustím lehkou kritiku bílé, protože dnes se jednoduše moc nepředvedla – následující skupinku tak berte spíš jako výběr kousků, které by se možná za určitých podmínek mohly prosadit, než jako „Bomba, kterou prostě nemůžete nehrát!“ věcičky.

 

Top 3 Bílá:

(v abecedním pořadí)

Angel of Salvation

Judge Unworthy

Magus of the Moat

 

Celkem rozumně pak vypadá i Augur a možná Scout´s Warning. Ale žádné zázraky bych ani od jednoho z této pětice fakt nečekal. Bohužel:-(
Žádné komentáře
 
Reklamy Google Fantastický Obchod Bastard.cz - trička s potiskemKnightfight CZ KnightFightVyhľadávač google
Google