MAGIC THE GATHERING

Vyhľadávač kariet

Anketa

Fantastický Obchod

Bastard.cz - trička s potiskem

Preklady kariet

Image Hosted by ImageShack.us

Články

Rozbor červených kariet vo Future Sightu

Tu máte rozbor červených kariet z future sightu

Arc Blade


Opakované zranění kamkoli zní velmi lákavě, ale když si na každou repetici musíme počkat tři kola, asi nám ztuhne úsměv na rtech, navíc když jde o pouhá dvě zranění a prvního zahrání se nemusíme dočkat dřív, než budeme ležet pod drnem. Jistě, nějaké to sundávání time counterů by jí jistě pomohlo, ale (stejně jako u většiny suspendů) osobně dost pochybuji, že by nám to stálo za to.

Bogardan Lancer


Hm, Benalish Cavalry se na bloku dokáže prosadit, takže teoretickou šanci bychom měli dát i Bogardan Lancerovi, který se mu může vyrovnat, bohužel ale pouze po splnění Bloodthirstu, jehož nebude až tak jednoduché dosáhnout – samotný Rift Bolt totiž asi stačit nebude a přidáním Seal of Firu se již dostáváme na Standard (což je jedině dobře;-)), kde ovšem jak Lancera, tak Kavalerii smete konkurence. Na velký úspěch bych to tedy neviděl.

Char-Rumbler


Přiznávám, že zápornou sílu jsem od budoucnosti nečekal ani v těch nejhorších nočních můrách, takže mě Char-Rumbler celkem zaskočil (stejně jako „pár“ dalších kusů této sady). Naštěstí se ze své –1čky dokáže vzpamatovat, takže ho nemusím vyloženě odsoudit – kombinace double striku a posilování totiž naopak působí velmi mocně. Ovšem když si uvědomíme, že pro skutečnou výhodu mu musíme zaplatit alespoň čtyři červené many za kolo, asi nad ním ani nebudeme moc radostně skákat... Zvlášť když není problém ho jednoduše ublokovat kdejakým Watchwolfem:-( Holt do záporných čísel se ani v Magicu dostat nechceme.

Emberwilde Augur


Na Emberwildovi můžeme naprosto dokonale vidět nevýhodu nutnosti obětování v upkeepu oproti obětování kdykoli. Pokud by totiž měl tu druhou, stal by se hitovou potvůrkou, s níž by byla radost hrát – prostě byste jej vyložili a svůj Volcanic Hammer do soupeře byste dostali, ať by se dělo, co by se dělo (tedy až na různé Sudden Deathy/Shocky, samozřejmě). Ovšem takhle dostáváme „pouze“ potvůrku s podprůměrnými čísly, kterou se můžeme rozhodnout použít jako blesk do soupeře pouze ve chvíli, kdy se nám to obvykle nejméně hodí. I tak ale nesmíme zbytečně zoufat – holt máme za dvě many 2/1, s níž můžeme útočit, dokud se nám to hodí, a pak (po spatření neprostupné hráze na soupeřově straně stolu) ji jednoduše obětovat pro tři zranění do hlavy, případně s ní udržovat nerozhodný poměr potvor na obou stranách až do chvíle, kdy nám přijde dostatek blesků na to, abychom společně s třemi Augurovými zraněními dorazili soupeře;-) A to nám podle mě většina červených dvoumanových potvor nabídnout nedokáže... Momentálně ale i Augur podlehne konkurenci – především z jiných barev, ale takový Blood Knight ho pravděpodobně bude strašit po celou dobu působení na Standardu a guildmágové také nepředstavují zrovna slabou alternativu. A to nemluvím o ostatních barvách...

Fatal Attraction


Hm, dvě zranění za tři many mě opravdu nezaujala. Čtyři už zní mnohem lépe, ale když si na ně musím kolo počkat, moc nadšen také nebudu, zejména když jdou pouze do potvory (ono kdyby je šlo mířit do hráče, tak bych sem snad ani nemusel psát žádný komentář – Attraction by totiž působila až moc atraktivně;-)). Proto bych se využití Fatal Attraction jako normálního smažení snažil pokud možno vyhnout...
Ovšem pak tu máme jeden speciální případ, s nímž by Fatal Attraction mohla celkem pěkně fungovat... Ano, mluvím (resp. píšu;-)) o naší oblíbené Stuffy Doll, která dokáže přesně to, po čem jsem před chvílí tak toužil – přenese zranění na soupeře, který následně dostane každé kolo pěknou pecku. Se Stuffy Doll se tedy Atrakce může dočkat aspoň nějakého uplatnění.

Gathan Raiders


Ač morphy nemám zrovna v lásce, musím uznat, že tenhle má něco do sebe – vyložit 5/5 ve třetím, resp. útočit s ní ve čtvrtém, to už stojí za nějaký ten hřích, konkrétně za zahození karty z ruky (tak trochu mi tím připomínají starou dobrou Balduvian Horde). Bohužel navíc musíte mít k dispozici hellbent, což už se splňuje o něco hůře – ale ve čtvrtém při útoku by to v opravdu rychlém balíku nemusel být problém, zvlášť když vás pravděpodobně čeká sladká odměna – soupeř totiž v danou chvíli jen stěží najde ve své obraně dostatečně velkého obránce, a tak buď vyměníte Gathany za nějakou menší mršku, nebo se pěkně projedete:-) Ovšem pozor! I tito Raideři mají nějakou tu nevýhodu – bez hellbentu budou nejlépe průměrní a i s ním se přímo nabízíte soupeřovu ničení , které vám de facto vezme dvě karty za jednu:-( Takže to bude chtít použít morph až úplně na poslední chvíli, případně to zahození karty nějak smysluplně využít – třeba na Fiery Temper nebo Reckless Wurma;-) Potom by Gathani mohli být celkem nadějní.

Haze of Rage


Kombinace buybacku a stormu se celkem povedla, protože s dostatkem many jste schopni její efekt pořádně nakumulovat, takže by mohlo hrozit nějaké šílené manu generující kombo zneužívající její efekt. Ovšem to se v případě Haze of Rage jen tak nestane, protože posílení potvor do útoku nepředstavuje pro kombaře zrovna moc lákavý potenciál. Proto se na Haze of Rage musíme dívat spíš jako na obyčejnou kartu, která nám v potvorovém balíku může posílit útok – někdy pouze o jedničku s tím, že si ji příští kolo můžeme dát znovu (což mě ale vzhledem ke čtyřem spotřebovaným manám zase tolik neláká), případně o dvě, pokud jsme před ní stačili zahrát i nějaké jiné kouzlo – v takovém případě už se Haze obvykle celkem zaplatí, ale stále nejde o nic světoborného. Pokud před ní ale zahrajete kouzla alespoň dvě, její bonus ve spojení s dvěma a více potvůrkami vyvolá na čele soupeře pár nových vrásek – ovšem nutno říct, že zahrát před ní další dvě kouzla se vám nepovede až tak často, abyste se na to mohli skutečně spolehnout, a tak v Hazu skutečně vidím nanejvýše průměrnou kartu, místo níž bych si zahrál třeba Volcanic Hammer.

Magus of the Moon


Celkem pěkný Magus, jehož síly na dnešním Standardu dokážeme ocenit – samotný Blood Moon se totiž díky přemíře duálů stává noční můrou vícebarevných hráčů, a tak by potvůrka se stejným efektem neměla mít problém s útokem na místa v našich balících. Ovšem otázkou je, jak se vypořádá s tvrdou konkurencí v podobě svého duchovního otce, tedy samotného Blood Moonu. No, asi bude záležet především na tom, k čemu jejich efekt chcete použít – pokud potřebujete dobrý sideboard, asi bych doporučil spíše enchantment, protože jej nebude až tak jednoduché zničit a soupeři tak hru skutečně znepříjemníte. Pokud naopak hledáte využití v základu, klidně zauvažujte o Magusovi, protože svou zničitelnost vykompenzuje možností si zaútočit, což z něj udělá aspoň trochu použitelnou kartu i proti jednobarevným balíkům s minimem nezákladních zemí. Celkově ale tohoto Maguse hodnotím poměrně kladně - a kdo ví, třeba nám Blood Moon v Desítce nevydají a jeho potvorová alternativa se stane jedinou možností...

Molten Disaster


Hm, místo Earthquaku nám v Desítce vyjde Hurricane, tak nám Wizardi chtěli spravit náladu Molten Disasterem – ovšem otázkou je, jestli nás o manu dražší verze Zemětřasu dokáže uspokojit. Ano, je možné si připlatit a zajistit si tak nezrušitelnost spojenou s nemožností obětovat ničené potvory nebo jakkoli jinak reagovat (třeba preventovat daný počet zranění). Ovšem zase na zničení Kird Ape nebo Watchwolfa potřebujeme celých pět man (a to si je ještě soupeř obětuje třeba do Rusalky nebo jinam...). Na hromadné ničení potvor bych jej tedy nijak nadšeně nepoužíval. Stejně tak bohužel dopadne dostřelování soupeře – zde by se celkem hodila ta nezrušitelnost, ale tři many jsou k tomu X poněkud mnoho na to, že Demonfire často poslouží stejně dobře a navíc nám s ním nehrozí remíza.
No, asi bych radši dostal ten Earthquake:-(

Pact of the Titan


Asi vás to celkem překvapí, ale tento Pact ve mně vyvolává vyloženě rozporuplné pocity – na jednu stranu doslova cítím jeho praktickou nepoužitelnost, na stranu druhou si nemůžu pomoct a chci ho naprosto nehorázně zneužít v pořádném kombu. Ale nejdříve k té praktické nepoužitelnosti:
Instantní obr zadarmo se nám samozřejmě moc líbí – můžeme s ním provést naprosto nečekaný blok, vyložit jej navíc společně s jinou potvorou (a v dalším kole pořádně zaútočit) nebo... nebo také dost tvrdě prohrát hru. Stejně jako u ostatních Paktů totiž i za ten titánský musíme zaplatit dodatečně, a to celých pět man, které nám bohužel za 4/4 nestojí ani v případě, že ji můžeme vyložit instantně a zadarmo... S Titanem to tedy moc dobře nedopadne:-(
Ale nebojte, nepřipravím vás ani o kladnou stránku této karty – kupodivu se s ní totiž dá vykoumat celkem pěkné kombíčko. Co, že mi nevěříte? V tom případě vám rád představím mého oblíbence, Djinna Illuminatuse z Guildpactu, který vám umožňuje replikaci každého instantu nebo sorcery, tedy i červeného Pactu, a to za cenu rovnou vyvolávací hodnotě, tedy v případě Titana celých... 0 man!!! Pomocí dvou karet se tak dostáváme ke kvadrilionu 4/4 potvor! Ano, vnímaví čtenáři (takže prakticky všichni) jistě tuší, že v následujícím kole pravděpodobně nedokážeme splatit pět kvadrilionů man a prohrajeme. Ale i na to jsem myslel – jednoduše stačí přidat nějaké hromadné poskytování Hastu (třeba Surge of Zeal) nebo využít příchodu Titánů do hry (Pandemonium) a přibližně čtyři kvadriliony zranění letí na soupeře]:-) A dalšího svého kola se tak nedočkáme (případně si na něj klidně počkat můžeme a seslat Angel´s Grace;-)). Ano, půjde o tříkaretní kombo, jehož síla jen tak nepřekoná Dragonstorm (nebo jiné stormy), ale je to legitimní nekonečné kombo, s nímž se můžeme dostat ke skutečně extrémním číslům. A za to patří tomuto paktu mé sympatie;-)

Pyromancer´s Swath


Přidat všem našim bleskům dvě zranění navíc by snad i mohlo stát za tu (víceméně naprázdno vyloženou) kartu a tři many, ale nutnost zahodit na konci každého kola všechny karty z ruky ji dost shazuje – ano, hellbentu se to bude líbit a dát si na konci kola Fiery Temperem pět zranění za jedinou manu zní také lákavě, ale celkově vzato dost pochybuju, že by se někomu podařilo skloubit dostatek instantů a sorcery dávajících zranění se zahazováním všech karet na konci kola... I proto bych Swathu moc velké naděje nedával.
Ovšem i zde nacházím tak trochu osobní vztah, skoro bych se odvážil říct touhu (nevyložte si to špatně;-)): Pokud by nám totiž Desítka přinesla Ensnaring Bridge... mmmmm, to bych se asi nechal unést a postavil moderní verzi Burning Bridges (viz. „třeba“ ZDE ), samozřejmě obohacenou o Pyromancer´s Swath, který by si parádně rozuměl se spoustou přítomných blesků a zároveň by zahozením karet „spálil“ i všechny mosty mezi vámi a vaším soupeřem. Nu což, nezbývá než držet palce a čekat na informace ohledně desítkových karet.
(Mimochodem, v létě by se Magic mohl dočkat naprosto neočekávaného rozkvětu – stačilo by rozšířit distribuci i do hospod a obchodů, kde by „běžní“ lidé jistě propadli naší oblíbené hře poté, co by jim po objednání desítky přinesli booster:-) Ale pojďme k vážnějším věcem:)

Riddle of Lightning


Trojkový Scry se celkem hodí a ve spojení s občas celkem slušnou šlehou kamkoli bychom jej asi i přivítali, ovšem jeho pětimanová cena společně s jasnou náíhodností nás v klasických balících pravděpodobně odradí. Pak zde samozřejmě máme možnost založit svou strategii přímo na Riddlu, přidat k němu Autochton Wurma a nějakým způsobem se snažit je zahrát podobně jako dřív Erratic Explosion s Dracem. Tentokrát ovšem dáme o zranění méně a hlavně nějak budeme muset dostat Wurma mezi vrchní tři karty knihovny... No, moc bych na tuto kombinaci nespoléhal:-(

Rift Elemental


1/1 za jedna s rozumně drahou možností posílení by nás jistě velmi potěšil, ale nutnost podstrčit mu jako potravu nějaký ten time counter ho přeci jen dosti shazuje – o jednoduchém využití v jakékoli červené fritce si tak může nechat jen zdát. Samozřejmě se nabízí jeho kombinace s různými suspendovanými kusy (Greater Gargadon, Rift Bolt, Ancestral Vision, Restore Balance,...), s nimiž by mohl parádně spolupracovat, ovšem v tom případě bychom mohli dojet na jeho jednoduchou zničitelnost. Proto bych doporučil na něj moc nespoléhat a zařadit ho jedině do i jinak fungujících balíků se suspendy jako jejich solidní urychlení spojené s pěknými útoky. Ale jenom kvůli němu bych suspendy z desek asi nevytahoval.

Scourge of Kher Ridges


Vskutku mocně vypadající 6­­/6 drak průtokově poskytující hned obě strany Rough/Tumble nás pravděpodobně bude lákat k nasazení v různých kontrolech, zejména pak v Tronu, který si s jeho osmimanovou cenou dokáže poradit asi nejlépe. Ovšem dost bych pochyboval o tom, že nás nakonec skutečně zláká – už ve stejném bloku totiž nachází extrémní konkurenci v Bogardan Hellkite, která nám sice nedovolí neustále parádně smažit prakticky celý stůl (resp. vždy jeho pozemskou nebo nebeskou polovinu;-)), ale zase nám dává jasnou výhodu už při příchodu do hry – tedy např. pocuchá aggro o kolo dřív nebo dá pěknou ránu kontrolu navíc. Ovšem asi nejdůležitější její výhodu bych viděl v tom, že z ní přeci jenom něco dostaneme i přesto, že nám ji soupeř vzápětí zničí – což o Scourge bohužel říct nejde. Proto bych doporučoval svých osm man investovat právě do Hellkity;-)

Shivan Sand-Mage


3/2 mě neokouzlí ani za čtyři many, ani přes čtyřkový suspend za manu jedinou. Proto je dobře, že navíc přidává žonglování s time countery – sice si tím zase tolik nepomůže, ale aspoň o něm zarytí fanoušci suspendu můžou přemýšlet. Osobně bych sice i jim doporučil spíš Rift Elementala nebo červený Charm z Planar Chaosu, ale kdyby jim náhodou i potom zbylo místo, můžou si Sand-maga užít. Všem ostatním balíkům ale pochopitelně moc neposlouží.

Sparkspitter


Za tři many očekávám mnohem lepší potvůrku než 1/3 a i když mi dovolí proměnit všechny karty v ruce na Spark Elementaly, asi jej hrát nebudu. Ano, uznávám, že někdy by ti Elementálové pomohli, ale mnohem častěji budete mít lepší danou kartu zahrát nebo zahodit do Jayi Ballard. Proto bych vám doporučil hrát právě ji a na Sparkspittera raději zapomenout – zbytečně by vám zabíral cennou mozkovou kapacitu, kterou určitě dokážete využít mnohem lépe.

 

Lehkým (a bohužel dost špatným) zajiskřením nám dnešní rozbor pomalu končí, a tak se dostáváme k tradičnímu vyhlášení nejlepších kousků celého článku:

Top 3 červená:


Gathan Raiders
Magus of the Moon
Scourge of Kher Ridges

(nebýt Hellkity, mohla by se aspoň lehce prosadit...)

Za zmínku ještě stojí Emberwilde Augur, Molten Disaster a Pact of the Titan (třeba mu to kombo vyjde, držím palce;-)), kteří by se za jistých okolností mohli dočkat...
Žádné komentáře
 
Reklamy Google Fantastický Obchod Bastard.cz - trička s potiskemKnightfight CZ KnightFightVyhľadávač google
Google