MAGIC THE GATHERING

Vyhľadávač kariet

Anketa

Fantastický Obchod

Bastard.cz - trička s potiskem

Preklady kariet

Image Hosted by ImageShack.us

Články

rozbor čiernych kariet vo future sightu

Tu máte rozbor čiernych kariet vo future sightu

Augur of Skulls

 


Kupodivu celkem kvalitní potvůrka – žádné útočné orgie od něj nečekejte, ale jako obránce vás za malý poplatek dokáže izolovat před leckterým útočníkem, což by pomalejším balíkům rozhodně nemuselo vadit, ovšem místo v našich balících si tím Augur jen tak nevyslouží (pokud náhodou ano, zkuste Drudge Skeletons). Ovšem když k neustálému blokování přidá možnost ošklivě potrápit (nejen) kontrolního soupeře zahozením dvou karet z jeho ruky, jistě na něj začneme pohlížet ve zcela jiném světle –diskard dvou karet za dvě many totiž nezní špatně i přesto, že si na něj musíme jedno kolo počkat (a dát tak soupeři možnost částečné obrany) – to totiž kompenzuje možnost potvorového využití Augura v souboji s karty rychle točícími agresivními balíky. Ano, soupeř nám může diskardový plán absolutně zhatit zničením Augura, ale s tím holt musíme počítat a koneckonců: Ať si to užije, aspoň mu nic nezbude na pořádné kusy;-)

 

Cutthroat il-Dal

 


Prakticky neblokovatelnou 4/1 za čtyři bych za určitých okolností (např. během špatné formy Icatianských oštěpařů, nedostatku černých rusalek a zavlažení Desertu) byl ochoten vzít na milost, ale pokud ten Shadow získá jedině v případě svázání s pekelnými silami, raději dám (plné;-)) ruce pryč. Jejich vyprázdněním si totiž přímo koleduju o ráznou odpověď soupeře v podobě globálního ničení, po němž mi zbudou pouze oči pro pláč...

 

Festering March

 


Ano, podobně vypadalo černé globální ničení před Planar Chaosem – místo přímé likvidace všechny potvory nějakým způsobem oslabilo. A světe div se, v několika případech (Mutilate, Infest) to celkem slušně fungovalo – především proto, že dané oslabení stačilo na velkou část agresivních balíků. To se ale bohužel nedá říct o –1/-1 postihu Marche, který navíc nezahrajete dříve jak v pátém kole. A co na tom, že se pak každé tři kola zopakuje, když buď soupeři vůbec nic neudělá, nebo už budete dávno mrtví. Ano, mohl by se hodit proti nějakým tokenovačům, ale těch už zase tolik nepotkáte a i proti nim by pravděpodobně zase tolik nepomohl...

 

Gibbering Descent

 


Celkem zajímavá karta - ztráta jednoho života za kolo nám vynaloženou námahu asi jen tak nenahradí, ale diskardem už bychom leckterý kontrol zaskočit mohli, zejména pokud se nám podaří dosáhnout hellbentu (což by po vyložení Descentu rozhodně neměl být problém;-)). Bez něj se totiž sami vystavujeme stejnému postihu, což nám za celkem vysokou investici (a tím myslím tu madnessovou) asi stát nebude. Jistou možnost by tak mohl představovat nějaký madness/hellbent, ale i tak bychom dokázali potrápit jenom kontroly. Proto se spíš než na soupeřův diskard těším na chvíli, kdy někdo dokáže pořádně zneužít přeskakování upkeepu – kvůli nutnosti prázdné ruky to asi nebude lehký oříšek, ale různá echa nebo placení paktů by se tím rozhodně obejít daly. Pokud vás tedy něco podobného napadá nebo často hrajete s madnessem/hellbentem proti kontrolu, Descent zkuste. Jinak ale raději ruce pryč – a Descenta si zahrajte v deskové podobě (což mimochodem musím také někdy zkusit;-)).

 

Grave Peril

 


Završení trilogie časově laděných ničení nám přináší tzv. „Standstill efekt“, kdy vyložíte nějakou kartu a čekáte, až soupeř spustí její schopnost – v tomto případě jde o vyložení nečerné potvory a její následné zničení. To zní celkem zajímavě, protože nám to dovolí zpočátku hry nějakým způsobem spotřebovat manu a pěkně tak soupeři zavařit – tedy pokud hraje aspoň pár nečerných potvor. Nevýhodu bych viděl v možnosti soupeřovy volby, kterou potvoru z ruky si nechá zničit, a hlavně nemožností zareagovat právě líznutým Grave Perilem na již vyloženou mršku. Naproti tomu stojí výhoda v možnosti brzkého vyložení proti rušícímu hráči, který na ni pravděpodobně nebude mít okamžitou odpověď, a tak jednoduše bude potřebovat o potvoru více. Dalším kladem je již zmíněná možnost vyložení „do foroty“, což vám dovolí v pozdějších kolech spotřebovat manu na jiné věci – pokud to tedy potřebujete... Celkově mi tak Grave Peril přijde jako průměrné ničení, které se momentálně ztratí v konkurenci a možná na nás vykoukne někdy v budoucnosti – ale řekl bych, že i tam na nás čekají lepší kusy.

 

Ichor Slick

 


Třímanový Last Gasp jako sorcery? Tak ten si raději nechám ujít (lépe řečeno i nadále budu hrát Gasp). Cycling a madness sice Slick dost vylepšují a jejich kombinace určitě má něco do sebe (udělá ze Slicku instant s prolizem), ale i tak se o jeho kvalitách odvážím pochybovat – za madness dáte celé čtyři many, což za zničení malé potvory vskutku nestojí a i ryzí madnessáři mají lepší možnosti. Procyklení se pak hodí v souboji s kontrolem, ale to bude spíš taková znouzectnost. A jejich společné zahrání sice vypadá lákavě, ale šest man za něj skutečně nedám. Ichor Slick tak nabízí hned čtyři možnosti zahrání, ale ani jedna z nich mě moc neláká – a určitá „univerzalita“ s tím bohužel nic nenadělá.

 

Lost Hours

 


Určitě zajímavá variace na diskard, která se ovšem jen tak neprosadí – místo skutečného zahození totiž odsunete soupeřovu kartu do budoucntosti, čímž jej sice připravíte o jedno líznutí, ale zase ho nezbavíte skutečně silného kusu. A vzhledem k tomu, že diskard většinou používáme proti kontrolům a kombům, opravdu se o Lost Hours bojím – právě tyto balíky totiž disponují opravdu velkou porcí prolizu, kterým se k odebrané kartě zase velmi rychle dostanou – a odebrat jim onen proliz asi také nebude úplně záhodné řešení. Proto asi raději hrajte opravdový diskard a s Lost Hours neztrácejte ani minutu, natož hodiny;-)

 

Magus of the Abyss

 


The Abyss by se nám jistě i v době černých Wrath líbil, jeho převedení na potvoru ale přináší dosti nežádoucí vedlejší efekt – Magus totiž často zabije sám sebe, případně vás připraví o stejný počet bytostí jako soupeře (pokud byste jej bláhově chtěli zařadit do potvorového balíku), čímž jasně ztrácí na síle i přesto, že přidává solidní 4/3 potvůrku. Pokud jej tedy budeme chtít aspoň nějak využít, pravděpodobně zkusíme přidat nějaký generátor tokenů nebo jiný způsob trvalého zásobování obětovatelnými potvorami (slovo obětovatelný evidentně není česky, ale vy mi ho jistě odpustíte a do své slovní zásoby ho nepřenesete;-)). Nebo ho nějak spojit s přeskakováním upkeepu, resp. přidáváním této fáze soupeři – obojí se sice provést dá (Gibbering Descent, Paradox Haze), ale osobně mě to spíš odpuzuje:-(

 

Minions´ Murmurs

 


Černé lízání bych čekal spíše v Planar Chaosu, ale pokud se k němu přidá ztráta životů, jsem ochoten ho zahlédnout i v přítomnosti (napsal bych budoucnosti, ale o FutureShifted kartu nejde...). A nutno říct, že potvorové balíky by jistě nemuseli pohrdnout líznutím takových tří až čtyř karet za čtyři many i přesto, že by to znamenalo ztrátu stejného počtu životů. Ovšem problém vidím v nutnosti dostat na stůl tři až čtyři potvory – nebo spíš v jejich následném udržení ve hře. Ono totiž zahrát Murmurs po Wrathech skutečně nepotěší. Ale i výměna potvor se soupeřem nebo smahnutí jedné mršky nepřátelským bleskem Murmurům celkem ublíží – pokud totiž dosadíte za X dvojku, zrovna výhodné vám určitě nepřijdou. Momentálně bych je tedy rozhodně nehrál a v budoucnu asi také ne, vzhledem k tomu, že Damnation je hlídá i v bloku a na Standardu se těch hromadných ničení dočkají ještě v mnohem větší míře.

 

Nihilith

 


4/4 ani s Fearem za šest man moc neohromí, a tak si aspoň zkusíme pohrát s jeho Suspendem – ten vám totiž soupeř může celkem solidně urychlit, a tak místo sedmi kol počítejte tak s třemi až pěti, samozřejmě v běžné hře.A proti takovému Dredge balíku, modrému s Compulsive Researchem a/nebo Careful Consideration nebo nějakému Madnessu byste se mohli dočkat až neuvěřitelně rychle. Na to bych ale moc nespoléhal, a tak to bude chtít Nihilitha nějak aktivně podpořit – třeba Damnationem proti aggru, nějakým diskardem nebo dokonce odemíláním. To vše mi ale přijde poněkud překombinované na to, že ve čtvrtém můžu v klidu položit Plague Slivera nebo Korlashe (viz. FutureShifted;-)), a proto Nihilithovi moc oslnivou kariéru nevěštím.

 

Oblivion Crown

 


Fuj, to jsem se lekl! A bohužel ne obrázku (na které si u Magicu člověk zvykne;-)), ale efektu této karty – dát dvě many za vytvoření částečného Wild Mongrela z libovolné potvůrky mi totiž přijde skutečně šílené. Vždyť tím ani nezískám žádnou okamžitou výhodu! Oblivion Crown bych nehrál ani v hodně zoufalém Madnessu...

 

Pooling Venom

 


Že by pokus o probuzení červenočerné landdestrukce? Asi ano, ale pravděpodobně zůstane jen u pokusu – zemi totiž potřebujete opravdu zlikvidovat a ne ji soupeři pouze znepříjemnit (i když poměrně citelně). Zde sice o chvilku později můžete i ničit, ale celkový součet šesti man mi nepřijde jako rozumný – to už si raději zahraju Demolish, který sice soupeře nepřipraví o nějaký ten život, ale zase mi nespotřebuje druhé kolo a půjde vyložit i v pozdějších kolech za čtyři many. A to nemluvím o Stone Rainu... Ne, tudy se landdestrukce nevydá.

 

Putrid Cyclops

 


3/3 za tři by se v černé mohla hodit, zvlášť když přidá (byť jedničkový) Scry. Ovšem museli byste kvůli němu minimalizovat počet drahých karet (což by si mohlo rozumět s Bobem, tedy Dark Confidantem;-)), protože jinak byste mohli zaplatit tři many za přesun karty na spodek knihovny... Pokud tedy hrajete nějaký agresivní balík s černou a manově nenáročnými kartami, můžete Kyklopy zkusit. Mě osobně ale jejich sebevražedná podmínka přijde moc omezující na to, že prakticky jde jen o černého Trained Armodona.

 

Shimian Specter

 


Solidní konkurence pro svou Hypnotickou kolegyni – sice o (dost podstatnou) manu dražší, ale zase s podstatně drsnějším efektem při zakousnutí do soupeře: Místo náhodného zahození dostanete rovnou vyřazení karty dle výběru ze hry, navíc postihující všechny kopie napříč rukou, knihovnou i hřbitovem. To soupeře rozhodně nepotěší, zejména pokud hraje kontrol nebo kombo – jednoduše mu vyřadíte jeho klíčové kousek a většinou tak získáte pořádnou výhodu nebo dokonce rovnou celou hru. A pokud ne, můžete si to o kolo později zopakovat;-) Černá by navíc neměla mít problém s pročištěním (už tak obvykle dost prázdné) oblohy, takže by se Spektře mohlo celkem dařit – ovšem pozor, i tady se najde několik nedostatků: Poměrně velká zranitelnost (i Shock:-()), určitá pomalost (kombař vás může porazit před prvním útokem) a ne až taková síla proti aggru (to beru dost relativně v poměru k síle proti kontrolu a kombům). I tak ale od Shimian Spectry očekávám pořádné představení (třeba společně s Hypnotičkou, podpořená zelenou na urychlení, ale to je pouze jedna myšlenka...), doufám, že mě nezklame.

 

Skirk Ridge Exhumer

 


Celkem solidná spellshaper – Festering Goblini se totiž můžou ukázat jako poměrně rozumné tokeny schopné sejmout nejednu X/2ku, případně hned dva soupeřovy prcky najednou. To samo o sobě zní sice skvěle, ale je otázkou, zda se nám kvůli tomu vyplatí zahazovat kartu... A na tuto otázku si odpovíme celkem šalamounsky: Jak kdy. V klasickém balíku totiž asi moc ne, ale pokud ono zahození dokážeme využít ve svůj prospěch, tak určitě ano. A právě černá dokáže zahazování vlastních karet parádně využít, a tak by se Exhumer mohl hodit nejen do nějakých Madnessů, ale především do Dredge balíků, jimž kromě zahození klíčového kusu přidá také potvůrku pro obětování do Dread Returnu obohacené o sejmutí soupeřovy mršky. V Dredgi sice bude muset soupeřit s Greenseekerem a především svým zeleným kolegou z Future Sightu Llanowar Mentorem, ale boj by to mohl být celkem vyrovnaný. Mimochodem, právě pěkná spolupráce s Dread Returnem by se měla dát využít i v klasické (tedy neDredgeové) reanimaci. I proto si myslím, že by se Exhumer mohl prosadit.

 

Slaughter Pact

 


Třetí z paktů představuje splátkovou verzi Dark Banishingu, ovšem bez možnosti regenerace – tu ale zase tolik nepotřebujeme, mnohem důležitější je, že dostáváme možnost zničit potvoru „zdarma“ a zaplatit za to až dodatečně. To se může hodit jak v aggru, kde se zbavíte otravného blokera a ještě k tomu přidáte nějakého toho útočníka, tak v kontrolu, kdy se můžete zabývat vlastními záležitostmi (prolizem, Tendrily, Consumem, vykládáním vlastní potvory,...) a přitom mít připravenou odpověď na případný soupeřův nájezd. Otázkou samozřejmě je, jestli se víc vyplatí ničit teď a platit později nebo udělat obojí najednou. A odpověď se bude držet šalamounovství započatého u Skirk Ridge Exhumera: Jak komu. Balíky hrající spoustu kouzel ve svém kole i bez přebytku many černý Pakt jistě ocení, ovšem trpěliví hráči si klidně můžou zahrát i ten Dark Banishing (nebo radši Sudden Death;-)).

 

Stronghold Rats

 


Kupodivu celkem pěkná potvůrka, i když tak třeba na první pohled nevypadá: 2/1 za tři i přes Shadow rychlostí zrovna nepřesvědčí a oboustranný diskard vám přece nemůže dát žádnou výhodu... Ale může, to byste se divili! Ono už jenom v souboji s kontrolem není na škodu občas si společně zahodit (zejména když vám po chvíli karty v ruce stejně dojdou...) a pokud dokážete do hrobu šoupnout něco užitečného (Dredge, Flashback, Madness, reanimace – copak vám to nic neříká?), ještě na tom slušně vyděláte a možná i splníte Hellbent (ne že by mi zrovna o tohle nějak moc šlo...). Právě balíky využívající svůj hrob jako součást své strategie by tedy o těchto krysách měly popřemýšlet, ostatním doporučím spíš Hypnotic Specteru...

 

 

Čtyřmi solidními kusy nás černá vyprovodila ze svých temných zákoutí a rozloučila se až do článku o FutureShifted kusech – ale to nám nemůže bránit v tom, abychom jí vzdali hold vyhlášením nejlepších kusů dnešní várky:TOP 3 černá:

Augur of Skulls
Shimian Specter
Skirk Ridge Exhumer

 

Ovšem rozhodně nesmíme přehlédnout ani Slaughter Pact a Stronghold Rats, které i u mě bojovaly o čestné místo v elitní skupině. Nakonec jsem ale dal přednost výše zobrazené trojici – pravdou ale je, že černé (zatím) vládne Shimian Scepter a ostatní čtyři stojí zhruba na stejné (nadprůměrné;-)) úrovni. Černá tak holt neporáží minulou modrou, na to si počká minimálně do FutureShifted, ale i tak o ní nelze mluvit negativně.
Žádné komentáře
 
Reklamy Google Fantastický Obchod Bastard.cz - trička s potiskemKnightfight CZ KnightFightVyhľadávač google
Google