MAGIC THE GATHERING

Vyhľadávač kariet

Anketa

Fantastický Obchod

Bastard.cz - trička s potiskem

Preklady kariet

Image Hosted by ImageShack.us

Články

rozbor modrých kariet vo future sightu

Tu máte rozbor modrých kariet vo future sightu

Aven Augur

 

 

Za čtyři many asi budeme chtít lepší potvoru než slabého 2/2 letce, čemuž se Augur snaží vyhovět přidáním efektu za obětování – a nutno říct, že kdyby nešlo o oběť v upkeepu, asi by mě i zaujal – takhle si ale buď naběhnete do soupeřova ničení v případě, že byste mu vrácením dvou mršek skutečně dokázali uškodit, nebo skončíte s dost podprůměrnou (a hlavně předraženou) potvorou proti kontrolu. Myšlenka Augurů podle mě totiž mnohem lépe sedí k levnějším potvorám, jejichž zničení přijde soupeře přibližně stejně draho jako vás jejich vyložení – a jednoho takového se dočkáme hned příště. Pro dnešek se ale oběti v upkeepu raději vyhněme;-)

 

Cloudseeder

 

 

1/1 letec za dvě také nic moc, ale kvůli bojovým schopnostem ho stejně nikdo hrát nebude, tak se raději pojďme podívat na její tokenotvornou schopnost: Za modrou manu, zahození karty a tapnutí vám do hry vhodí pro znalce Mercadianských Masek velmi povědomou Cloud Sprite. To se určitě může hodit v pozdější fázi hry jako náhrada již nepotřebných zemí, ale ruku na srdce – 1/1 letci s praktickou nemožností blokování nám asi zase tolik nepomůžou a navíc: Když už hrajeme potvorové balíky, obvykle se snažíme co nejrychleji sejmout soupeře a nemyslíme tak na to, co bude v pozdější fázi hry. Proto bych doporučil zaměřit se čistě na agresi nebo si zahrát řádně kontrolní balík – a něco mezi bych raději vynechal.
(Mimochodem, všechny potvory tohoto typu se můžou hodit i jako solidní zahazovači karet do hrobu, ale s tím si modrá dokáže poradit mnoha jinými způsoby;-))

 

Cryptic Annelid

 

 

1/4 za čtyři nelze nazvat jinak než odpornou, ovšem zlepšující Scry by se nám zalíbit přeci jen mohl – dovolí nám totiž prokopání až šesti kartami z vrchu knihovny, což by ve spojení se zpomalením soupeřova náporu mohlo celkem lákat. Ale nenechte se mýlit: Pokud se vám totiž zalíbí hned první karta, tak se další dva Scrye poněkud omezí a nakonec můžete skončit pouze s nastavením vrchní trojice na správné pořadí. Navíc mi dost vadí, že si ani jednu z karet nelízneme, což většina kontrolů bude vyžadovat. I proto bych Annelida nechal zašifrovaného a zahrál si třeba Foresee, které nám dovolí prozkoumat stejně velkou část knihovny a místo blokera (často spíše překážejícího našim Wrathům/Damnationům) nám dá dvě karty do ruky. To vše za stejné množství many! Ale nepředbíhejme, za chvíli se k ní tak jako tak dostaneme – ale ještě předtím se rádi necháme tak trochu zdržet:

Delay

 

 

Bez diskuzí parádní rušení! Co? Že ne? No dobře, tak si o něm teda lehce podiskutujeme (resp. já něco napíšu a vy můžete přitakat nebo nesouhlasit v komentářích;-)): O skutečné rušení v jeho pravém slova smyslu totiž skutečně nejde, protože dané kouzlo dostane o tři kola později svou další šanci – ale už tady můžeme vycítit, že slušnou část kouzel tím stejně zrušíme – např. jiné counterspelly nebo nějaká přímo cílená kouzla, která během jejich odložení stihneme připravit o všechny cíle. A dost z těch, co přímo nezrušíme, během svého zdržení může výrazně ztratit na síle – třeba takový Soltari Priest už v pátém nevypadá až tak nebezpečně, zejména když ho o kolo později potká Damnation]:-) Ale pozor! Právě masové ničení se také dost mine účinkem, když si bude muset počkat celá tři kola – a řadí se tak ke skupině kouzel, která Delay naprosto znemožní, protože jejich vlastník často zemře dřív, než budou skutečně seslána:-) Když k tomu přidáte velmi pěknou (a hlavně barevně nenáročnou) sesílací cenu, troufám si tvrdit, že se nám na Standardu objevuje již čtvrté plně hratelné dvoumanové rušení, jehož kvality dokazuje i počet smajlíků v tomto odstavci;-) A záleží především na potřebách daného balíku, jestli potřebuje spolehlivě rušit na začátku hry (Mana Leak), případně i postupně v pozdějších fázích (Rune Snag), zdržovat a lízat (Remand) nebo hodně zdržovat a do zahrání kouzla buď vyhrát nebo připravit další rušení (Delay;-)). Holt modří mágové zase jednou dostali to, co určitě tolik milují: Velké množství možností, z nichž aplikací různých optimalizačních algoritmů, testováním a hlavně bystrým úsudkem vyberou tu nejlepší pro svůj balík:-) Ale nebojte se, nemusíte být geniální a Delay si stejně užijete;-)

 

Foresee

 

 

A když už jsme u velkého výběru navzájem si podobných karet, pojďme přejít na půdu prolizu (resp. manipulace s) knihovnou, kde se nám díky Future Sightu rovněž objevuje jeden použitelný kousek: Foresee sice do naší ruky nepřináší zrovna extrémní množství karet navíc, ale vše se snaží vynahradit jejich kvalitním výběrem – díky Scry 4 si totiž na vršek knihovny nastavíte co nejpotřebnější kusy, které si vzápětí díky Foresee v klidu líznete. A pokud byste mezi vrchními čtyřmi nenalezli svůj vybraný kousek, můžete všechny odemlít na spodek knihovny a následným líznutím se tak prokousat hned šesti kartami – to ocení především všemožné kombo balíky, které budou zoufale shánět poslední klíčový kousek pro rozjetí své smrtelné kombinace. Ovšem i kontroly by se nemusely moc ostýchat, nicméně zde je třeba poukázat na ohromnou konkurenci v podobě Tidings, Careful Consideration nebo Compulsive Research (a to mluvím pouze o těch „větších“ lízáních). No uvidíme, co z toho nakonec vyleze, každopádně dost by mohla napovědět Desítka (vydají nám Tidings?) a odchod Ravnici (a tedy i Compulsive Research, navíc je otázkou, co přinese Lorwyn... ale to už jde i mimo náš Future Sight:-)). Foresee se nicméně řadí mezi ty hezčí přínosy nové sady.

 

Infiltrator il-Kor

 

 

3/1 za pět by měla být autorům vděčná, protože jí umožnili schovat se do stínů, kde si jí jen tak někdo nevšimne, a tak se jí ani nebude smát. Ano, přes Suspend můžeme s trochou štěstí získat (prakticky) neblokovatelnou potvoru jedoucí si pro tři zranění již ve čtvrtém kole, ale stejně jako u ostatních Suspendů se i zde musíme poprat s nepříjemností v podobě „vynechaného“ druhého kola, které jste jinak mohli využít k vyložení jiné potvory a zatlačit tak na soupeře již o kolo dřív. A že líznutí Infiltratora později než ve druhém také zrovna nepotěší, to vám snad ani nemusím vysvětlovat. Celkově bych jej tedy bral jako průměrnou potvoru a to jen díky možnosti Suspendu...

 

Leaden Fists

 

 

Instantní +3/+3 auru za tři many bych čekal spíš v zelené, ale nebojte se, nezůstali jsme v Planar Chaosu – když vám zolovnatí ruce, tak sice začnete rozdávat pořádné rány, ale zase vás to opravdu unaví. Proto se očarovaná potvora jen tak neodtapne, což vyloženě vybízí k použití v balíku plném bytostí s vigilancí, kde buď solidně posílíte vlastního útočníka, nebo znemožníte soupeřova pašíka – ano, stane se silnějším, ale co na tom, když svou sílu jednoduše nedokáže využít;-) Ovšem to celé má celkem zásadní háček – zahrání pěstí na vaši potvoru vás i přes flash vystaví klasické nevýhodě dvou za jednu (což přidává další nesnáz k nutnosti hraní potvor s vigilancí), no a soupeřova potvora často bude zachráněna nějakým tím ničením enchantmentů nebo odtapnuta Scryb Rangerem (a vzápětí od ní dostanete tři zranění navíc...). Posilování bych v modré tedy raději nehrál a místo rádobyničení bych přidal Psionic Blast, nějaké rušení, vracení nebo skutečné ničení jiných barev.

 

Maelstrom Djinn

 

 

Zajímavý kousek – jistě, Mahamoti Djinn za osm mě moc nedojímá, ale ten levný Morph mi tak trochu připomíná jednoho andílka (konkrétně Exalted Angela) – sice nedostaneme žádné životy a navíc se džin po dvou kolech odporoučí, ale to při odmorfování po útoku znamená hned dvakrát pět zranění pro soupeře, což za dvakrát tři many nezní vůbec špatně. Trochu horší to bude, pokud se na nepřátelské straně objeví nějaké malé poletuchy, které se rády obětují za svého majitele, nebo pokud džina sejme nějaké to ničení – pak pravděpodobně zaplatíte víc many než soupeř jen tak pro nic za nic. A je fakt, že zrovna s jeho zničením moc balíků velké problémy mít nebude – červený mág ho pro jistotu smahne ještě jako morfa, černý s bílým si nějaké ničení také najdou, modrý ho vrátí (i když Repealem to nebude...) a zelený si holt půjčí jednu z předchozích možností... Maelstrom Djinn se tak pravděpodobně i přes slušný potenciál nijak vrcholově neprosadí.

 

Magus of the Future

 

 

Nejsem si jist, jestli bychom v době Tidings hráli samotný Future Sight (tím samozřejmě myslím původní kartu, nikoli celou sadu;-)), ale když jej přilepíme na velmi zranitelnou 2/3 bytost, nemusím nad ním ani přemýšlet – utratit pět man jen proto, abych soupeři ukázal vrchní kartu knihovny a vzápětí uviděl Lightning Helix, to totiž opravdu nemusím. Ať vás tedy protáčení vršku knihovny bude lákat jakkoli, pokuste se to pokušení překonat – skutečně nestojí za následné zklamání.

 

Mystic Speculation

 

 

Něco pro ty, kteří preferují budoucí kvalitu před okamžitou kvantitou – Scry 3 vám umožní hezky si připravit vršek knihovny na budoucí lízání, a to buď za jednu manu jednorázově, nebo za tři many třeba každé kolo. To nezní zrovna špatně, ale pozor! Speculation nám totiž neposkytne žádnou kartu navíc, což od podobných karet obvykle vyžadujeme. Proto bych jej viděl spíš do nějakého toho komba (kde by se snad dalo využít i to jednomanové využití), jemuž by mohla pomoci v prokousávání ke klíčovému kousku. Jinak bych ale asi dal přednost klasickému lízání – za „stejnou“ cenu třeba Compulsive Researchi. Nicméně v nějakém tom kombu skutečně nemusí jít o špatný kousek.

(Mimochodem, nedá mi to a napíšu, že Mystic Speculation byla skutečně blízko... Čemu? Přece oživení Counterbalancu na Standardu! A stačilo tak málo – jednoduše z ní udělat instant. Teď jenom nevím, jestli se mám smát nebo plakat.)

 

Pact of Negation

 

 

Nástupce Force of Willu? To sotva! Novou „Forsáž“ nám Wizardi totiž jen tak nevydají, ale to neznamená, že by se k ní nějakým způsobem nemohli přiblížit – a Pact of Negation to jenom dokazuje. Ono totiž rušení úplně zadarmo vzbuzuje přemíru nadšení celkem oprávněně – už takhle člověka naštve, když si poctivě našetří pět (šest, osm,...) man na své oblíbené kouzlo a soupeři stačí dvě až tři na jeho pohodové zrušení – a modrý Pakt nevyžaduje v daném okamžiku manu žádnou a dává tak (nejen) modrému šanci sesílat si v klidu svá kouzla a přeci jen mít možnost zakázat soupeřův nebezpečný kousek. To vše samozřejmě má jeden háček nebo spíš pořádný HÁK – zaplacení pěti man v následujícím upkeepu totiž nezní zrovna příjemně a klasický modrý mág z toho zrovna moc radosti mít nebude, protože bude nucen se znovu potapovat:-( Navíc je jasné, že dřív jak v pátém si toho s Paktem moc nezrušíte. I proto bych v klasickém kontrolu viděl Pakt maximálně tak na jeden  kousek a to ještě pouze v případě, že to rušení zdarma skutečně dokážeme využít. Ale je fakt, že na chuť si ten jeden kousek zahrát můžeme a v případě předpokládané potřeby ho tahat Mystical Teachingy. I tak bych ale kvality modrého paktu viděl někde jinde... A kdo teď před monitorem vykřikuje „Aggro!“, tak toho musím zklamat – potvorové balíky na zaplacení pěti man mít nechtějí a že by dokázali zvítězit do svého dalšího upkeepu po zrušení Wrath, o tom se odvažuju pochybovat. Za pravou strategii pro pakt ovšem považuju prakticky jakékoli kombo decky, které dokáží po svém spuštění zabít soupeře v jediném kole (výborným příkladem je třeba aktuální Dragonstorm;-)), a tak se na nějaké placení v následujícím upkeepu jednoduše nemusí ohlížet. Naopak, Pakt jim zcela zdarma ochrání jejich kombo před jedním kouzlem soupeře (ať už půjde o rušení, ničení, preventování nebo jakoukoli jinou podlost) – a dokonce ani nemusíte hrát modrou! Horší samozřejmě bude, když soupeř těch nepříjemných kouzel bude hrát víc a naše kombo přeci jen rozboří – pak si holt můžeme začít míchat balíček na další hru, pokud tedy nemáme k dispozici těch pět man včetně dvou modrých (Což by se právě Dragonstormu poštěstit mohlo...). Kombaři ale i tak dostávají skutečně silného pomocníka, který je pravděpodobně vytáhne zase o kousek výše, z čehož se mi dělá dost špatně:-( (Ale naštěstí je dost brzo na takovéto závěry;-)).

 

Reality Strobe

 

 

Pooomaaaaláááá! Ano, přesně tak lze Reality Strobe vystihnout – dříve jak v šestém kole vám jen tak nepomůže a i když potom bude vracet soupeřův permanent každé tři kola, za tu námahu to asi nestojí – strávit celé třetí kolo jejím zahráním jen proto, abychom se jejího prvního efektu vůbec nemusely dočkat, to se nám asi chtít nebude, zvlášť když ten první efekt sám o sobě až tak silný nebude. I proto mě napadají snad jediná dvě využití: S Paradox Haze na urychlení jejího opakování nebo s množstvím dalšího vracení a ničení zemí jako odporně zdržovací balík, který vám všechny země povrací na ruku a vy si nezahrajete – ale obojí mi přijde spíš jako utopie, a tak bych Reality Strobe na Standard raději netahal.

 

Take Possession

 

 

Zajímavá varianta Confiscate – obvykle sice v klidu vystačíte s levnější původní verzí, ale jindy zase budete rádi, že jste si byli ochotni připlatit: Stačí se totiž postavit jinému modrému mágovi a Confiscate vám neprojde. Ale pokud mu ukážete Split Second na Take Possession, můžete mu ne(z)rušeně vzít prakticky cokoli... a to včetně naprosto klíčového Teferiho, který se na vaší straně určitě bude vyjímat mnohem lépe. Stejně tak můžete soupeři zabavit potvoru i přes její možné obětování (Loxodon Hierarch), odchod ze hry (Ghost Council of Orzhova) nebo třeba vrácení na ruku. Ovšem i přes tyto nesporné klady je třeba si odpovědět na otázku, jestli Take Possession vůbec stihneme zahrát a pokud ano, tak jestli nám bude stát za tu námahu – ony se totiž takový Dragonstorm, Boros nebo další rychlé balíky budou sakra snažit, aby vás přejeli před jeho zahráním a i kdyby se jim to náhodou nepovedlo – co jim chcete ukrást? Soltari Priesta?
Pokud se tedy formát pořádně zpomalí a ještě k tomu mu začnou dominovat modré rušící kontroly, mohl by se Take Possession prosadit. Jinak bych mu moc velké šance nedával.
 

Unblinking Bleb


1/3 za čtyři se mi nelíbí a ta samá potvora za dvakrát tři mi přijde jako výsměch.A Scry 2 pro všechny morfy mě o jeho kvalitách nepřesvědčí – možná by se dal použít do Pickles, kde by si zamorfoval společně s ostatními, ale dost pochybuju, že by si daný balík našel pro Bleba místo. A moc jiných balíků s Morphy se nehraje a pravděpodobně ani hrát nebude...

 

Venser, Shaper Savant

 

 

A máme tu další románovou legendu – Teferiho a Radhu následuje do skutečné karetní podoby i Venser a stejně jako v předchozích případech se herně opravdu povedl. Zdražení Man´o´Wara totiž dokážeme překousnout, pokud se tím rozšíří jeho schopnosti na všechny permanenty a navíc se stane instantním (čímž se jeho využití rozšíří i na zachraňování vlastních permanentů nebo vrácení těch soupeřových přesně ve chvíli, kdy by se mu nejvíc hodily). A když navíc máme možnost vrátit soupeři i jedno z jeho seslaných kouzel, určitě přimhouříme oči i nad legendárním statutem (Zde je asi spravedlivé uvést, že Remand danou činnost zvládne přeci jen o něco lépe...). Venser se tak stává poměrně univerzálním kouskem, který vám za čtyři many poskytne 2/2 potvůrku společně s Boomerangem nebo slabším Remandem. Mimochodem, uvažovat se dá i o jeho spojení s Momentary Blinkem nebo vyhledání Mystical Teachingy;-) Venser se tedy podle mě opravdu povedl, a tak jsem zvědav, do jakého balíku se mu podaří prosadit.

 

Venser´s Diffusion

 

 

Venserova difúze bohužel připomíná pouze stín svého „otce“, protože její schopnost zvládá samotný Venser podstatně lépe. Na druhou stranu to dělá o manu dráž, ale i tak bych si raději rozmyslel, zda mám zájem o „rušení“ Suspendů (a použil bych na ně klasické rušení, tedy to bez uvozovek;-)) nebo o vracení permanentů – pak bych zkusil Repeal nebo Boomerang. Navíc v dnešním mnohobarevném Standardu obvykle nemáme problém si místo třímanového vracení rovnou zahrát pořádné ničení;-) A i když by se nám vrácení Detritivory mohlo líbit, její opakované suspendování už difúze stejně nepořeší...

 

Venserovou difúzí se nám rozplynul prakticky celý článek, a tak nezbývá než se rychle poohlédnout za těmi nejlepšími modrými kousky dřív, než se rozptýlíme úplně...

 

Top 3 Modrá

Delay

Pact of Negation

Venser, Shaper Savant

 

Ale zmínit rozhodně musím i Foresee a Mystic Speculation, které by se některým balíkům rozhodně líbit mohly. Ostatní karty na mě zase tolik nezapůsobily, ale i tak si myslím, že modrá dostala parádní novinky (a to ve svých tradičních trumfech – rušení a manipulaci s knihovnou), z nichž se rozhodně může radovat více než minule chudinka bílá.
Žádné komentáře
 
Reklamy Google Fantastický Obchod Bastard.cz - trička s potiskemKnightfight CZ KnightFightVyhľadávač google
Google