MAGIC THE GATHERING

Vyhľadávač kariet

Anketa

Fantastický Obchod

Bastard.cz - trička s potiskem

Preklady kariet

Image Hosted by ImageShack.us

Články

Rozbor najlepších kariet vo Future Sightu

Tu máte rozbor najlepších kariet vo Future Sightu

Akroma’s Memorial
V Time Spiralu přiletěla z minulosti klasická bílá Akroma, v Planar Chaosu zase (dost neklasická) červená a v budoucnosti... se po nich slehne zem a zbude jenom vzpomínka. Tu se ale naštěstí podařilo převést do nádherného pomníku, který inspiruje všechny naše bytosti k extrémním výkonům. Ano, Akroma’s Memorial nám z každé potvůrky udělá takovou malou Akromku, což díky jejím skvělým vlastnostem rozhodně není k zahození a od vyložení Memoriálu by vaše armáda měla začít dominovat. Ovšem nic není zadarmo a pro výstavbu pomníku to platí několikanásobně – ono totiž pro jeho pořádné využití potřebujete ve hře mít nějakou tu bytost, no a zrovna potvorové balíky nebudou ze sedmi man nijak nadšené. Jistým plánem by mohlo být hraní zelených potvor dávajících manu, „rychlé“ položení Memorialu a následné přejetí soupeře létajícím, protekčním, tramplujícím,... hejnem. Osobně tomu moc nevěřím, a tak zůstanu u klasického pojetí agresivního balíku, ale vsadím se, že mi někdo ukáže, proč si vážit pomníků;-)

Cloud Key
Možnost zlevnit si jakýkoli typ kouzel na první pohled nevypadá špatně, ale je třeba si uvědomit, že ve výsledku se vám obvykle více vyplatí hrát nějakou signetu, která vás vyjde levněji a aspoň vám přidá barevnou manu. Cloud Key pak využijete jedině v případě, že se vám během jednoho kola poštěstí zahrát více kouzel stejného typu – to by se možná mohlo hodit pro nějaký storm, ale řekl bych, že balíky na něm založené tenhle klíč rozhodně nemají zapotřebí. Osobně tedy doporučuju místo Cloud Key zmíněnou signetu nebo třeba:

Coalition Relic

Mana jakékoli barvy se jistě hodí a když teoreticky můžete v jednom kole získat hned dvě (samozřejmě po předchozím naspoření;-)), určitě si stěžovat nebudete – například položíte ve čtvrtém Adarkar Valkýru nebo zahrajete jiné šestimanové kouzlo...
I zde je ale třeba říci, že v drtivé většině případů vystačíte se signetami nebo Coldsteel Heartem, které vám sice dají manu jen jednu, ale zase o kolo dříve – což může být naprosto zásadní (třeba pro zahrání Wrath nebo Persekuce). I zde bych tedy doporučil spíš zmíněné karty.


Epochrasite

Zajímavý kousek – neustálé oživování 4/4 potvory totiž vůbec nezní špatně: Prostě ji ve druhém vyložíte, podstrčíte do bloku soupeřovu útočníkovi a za chvíli se vám vrátí řádně vylepšený stroj plný (pro artefakt trochu překvapivé) touhy po pomstě. Problém ovšem vězí v tom, že zmíněná chvíle znamená celá tři kola, která také proti některým balíkům nemusíte vydržet – a proti jiným ho zase nebude jak dostat do hrobu, protože soupeř prostě nebude mít čím útočit. Určité využití bych tedy viděl snad jedině v nějakém kontrolu, který by si zpomaleným způsobem chtěl zavzpomínat na Nether-Go styl hry známý z Masques-Invasion Standardu (mladší ročníky odkážu na kartu Nether Spirit - představte si, jak na vás každé kolo vylézá a pěkně tak štve vašeho Blastoderma...), ale to bych doporučil jedině nostalgickým duším – posílení z 2/2 na 4/4 totiž nestojí za výrazně prodlouženou čekací lhůtu.

Pak tu ale máme ještě jednu variantu – pokud bychom dokázali Epochrasita dostat do hry tak, abychom ho nezahráli klasicky z ruky, dostali bychom tu 4/4ku rovnou... Bohužel na aktuálním standardu nevidím moc možností, jak tuto možnost využít: Reanimace i Elvish Piper použijí větší macíky, Aether Vial nám zase jen tak nereprintnou. I tak ale zařadím Epochrasita do kolonky „kdyby náhodou“, ze které by mohl v případě vydání přátelské karty nadšeně vyběhnout a ukázat se jako parádní kousek. Do té doby s ním ale moc nepočítám.

 

Sliversmith
Prakticky každá barva dostala lepší alternativu ve svém spellshaperovi, takže hrát jej jako běžného tokenovače jednoduše nelze doporučit. Ve sliveřím balíku se pak samozřejmě více vyplatí hrát rovnou nějakého slivera, který si rovnou vychutná všechny ty bonusy a ještě nějaký sám přidá (což Sliversmith bohužel nedokáže). Poslední možností pak může být nasazení Sliversmitha proti sliverům, čímž bezbolestně využijete výhod poskytovaných soupeřovými slimáky. Ovšem i tam si prakticky jakýkoli balík dokáže najít lepší alternativu a ze Smitha tak nic kloudného... nevykováme;-)

 
Soultether Golem

3/3 za dvě, navíc dostupný libovolnému balíku? Ano, správně, to nemůžeme čekat ani ve sci-fi, natožpak mezi NeFutureShifted kartami, a tak Golem dostal do vínku řádný postih v podobě Vanishingu s pouhým jedním počátečním counterem – to lehce kompenzuje schopností přidání dalších counterů za každou vámi vyloženou potvoru, ale to z něj bohužel nevytvoří hratelnou potvoru: Dřív jak ve třetím ho asi nevyložíte a i když by právě ve třetím následovaný třeba lvíčky mohl zazářit, raději si ho nechám ujít – krmení bych mu asi dokázal zařídit i v několika dalších kolech, ale pravděpodobně bych nerozdýchal Golema líznutého ve chvíli, kdy už bych v ruce jinou potvoru neměl – a pak bych si rval vlasy... Hrajte jiné bytosti, na dvou manách máte prakticky ve všech barvách z čeho vybírat;-)

 

Sword of the Meek

Při běžném zahrání půjde o ztupenou jitřenku Vulshoků (no dobře, tak teda Vulshok Morningstar;-)), a to opravdu nepotřebujeme. Pak zde máme možnost tento meč nějak zahodit, následně vyndat elfa a zdarma ho ozbrojit, ale ruku na srdce: Máme to zapotřebí? Myslím, že ne... možná pokud už tak hrajete spoustu zahazování a 1/1ek (nejlépe tedy modré, černé a zelené tokenovací spellshapery;-)), ale jinak si tenhle meč skutečně nechám ujít. Mimochodem, pokud by někoho napadla kombinace s Dredgem, tak si ji řádně promyslete – Dredge by totiž měl své 1/1ky nemilosrdně obětovat a nahradit zcela jinou ráží (třeba tou s novým pomníkem;-)).

 Veilstone Amulet

Necílovatelnost našich potvor bychom jistě ocenili a často i překousli nutnost hraní třímanového artefaktu, ale když kvůli ní ještě musíme vždy přidat nějaké to kouzlo, asi to na nás bude příliš – ne vždy máte nějaký vhodný trik v rukávu, a tak vám Amulet často moc nepomůže. Navíc proti globálnímu ničení se ukáže jako naprostá cetka, takže si radši své potvory chraňte nějak jinak.

 

Po většině dáme naopak přednost naprosté menšině (skoro bych se mohl přihlásit do nějaké veřejnoprávní instituce;-)):

 

Glittering Wish

Zde se konečně dostáváme k něčemu pořádnému. Ano, já vím, že není všechno zlato, co se třpytí, ale to se tohoto završení Judgmentových wishů zcela jasně netýká: Glittering Wish totiž jednoznačně zlatý je, a to nejen proto, že kombinuje dvě barvy, ale i díky svému parádnímu efektu – díky Ravnice totiž máme k dispozici opravdu širokou paletu možností, které ze zlatých karet můžeme vyzískat, navíc právě Ravnica nám umožňuje přidat i třetí barvu a tuto paletu ještě rozšířit. Toho můžou využít komba (třeba na hledání Saffi), ale také zcela běžné balíčky – již nyní se například v dobrém světle ukazuje Glittering Wish kontrol, který si klasicky naplní sideboard po jednom kusu od všemožných zlatých karet a pak je dle potřeby na soupeře vytahuje, čímž za rozumnou cenu získá jak možnost nalezení klíčového kusu (který se ve třech kopiích nachází i v maindecku;-)), tak příjemnou univerzalitu, kdy můžete „sideboardově“ zareagovat na soupeřovu strategii už v průběhu první hry. Ano, tohle JE zlato, které se třpytí!
(Ještě pro vysvětlení: Wishem je možné tahat karty ze sideboardu a karty vyřazené ze hry v jejím průběhu, nikoli všechny karty, které vlastníte – tedy aspoň na turnajích, doma si pro zábavu tahejte třeba srdcovou královnu, samozřejmě pouze pokud bude zároveň piková:-))

Jhoira of the Ghitu
Po Teferim, Radze (uf, za tohle mě Caranthir asi roztrhne, tak radši uvedu i první pád: Radha) a Venserovi se své karty dočkává i Jhoira, která nám dovolí za dvě many suspendnout naprosto libovolné kouzlo – tím můžeme ušetřit spoustu many a místo ní zaplatit časem. Ovšem pozor, i zde platí otřepané „Čas jsou peníze!“, a tak bych já osobně na kombinaci Jhoiry a nějakého předraženého superkusu moc nesázel – ono se totiž k dané kartě stejně nedostanete dřív než v osmém kole, v němž už stejně dokážete zahrát drtivou většinu kouzel (některá pouze s pomocí man naspořených třeba storage landy, ale dokážete;-)), a tak nemá až tak velký smysl zbytečně spoléhat na zranitelnou Jhoiru. Výjimku by samozřejmě mohlo představovat kombo dvou drahých karet, které byste díky Jhoiře mohli za rozumnou cenu zahrát, ale i zde existuje jednoduchý argument: Kombo v osmém kole totiž soupeře moc nepřekvapí...
Ale nebojte, i na Jhoiře (a tady si za tím ř stojím;-)) dokážeme najít něco dobrého – jde o perfektní kombinaci s Detritivore a Aeon Chroniclerem (případně dalšími potvorami tohoto typu, ale to bych moc nedoporučoval), které můžete suspendnout ve čtvrtém kole se čtyřmi countery a pořádně tak soupeři zatopit – buď přímo pod jeho zeměmi nebo pomocí získané karetní výhody. I zde samozřejmě trochu zamrzí Jhoiřina zranitelnost, ale díky správné barevné kombinaci můžete zmíněné kusy suspendnout i klasickým způsobem (i když o dost dráž), a tak by se teoreticky nějaký ten balík objevit mohl. Uvidíme.

Sliver Legion
Stejně jako v předchozích případech nadměrného výskytu sliveřích hejn v jednom bloku se i v Time Spiralu nakonec dočkáváme jednoho přerostlého pětimanového Slivera, který svou schopností pořádně rozladí kdekterého soupeře. 7/7 za pět už sama o sobě nezní vůbec špatně a když navíc posílí sebe i ostatní Slivery „Coat of Arms efektem“, ve výhře nám dokáže zabránit snad jen náhlý hněv bohů. Nicméně asi nemusím zdůrazňovat, že těch pět man musíme zaplatit ve zlatě, tedy od každé barvy jednu. A to je pro všechny slivery tak trochu podpásovka. I s Ravnicou totiž není vůbec jednoduché získat celé barevné spektrum (resp. získat ho ještě jde, ale sladit to s řádně fungujícím balíkem už moc ne) a i když zařadíme solidní výpomoc v podobě Gemstone Minů, budeme mít s vyvolávací cenou této legie často problémy. Navíc dosavadní sliveři se ani s posilami z Planar Chaosu neukázali jako vyloženě silný balík (bez urážky komukoli - samozřejmě se dokážou pořádně rozjet, ale na ty naprosto nejlepší decky to bohužel nemá), a tak dost pochybuju, že by je zrovna Legion vytáhla mezi elitu. Nicméně v běžných balících by si své místo najít mohla, zejména pokud by třeba Desítka postavila City of Brass. No a i kdyby ne, stále tu máme Gemhide Slivera, který kromě pomoci s barevností many dokáže Legii i parádně urychlit – v prvním kole jakýkoli jednomanový sliver, druhé kolo Gemhide a ve třetím máte Legiii na stole;-) Ale chce to holt šťastnou počáteční ruku...
Tak si to shrňme: Sliver Legion považuji za kvalitní kousek, který by ovšem potřeboval pořádné vyztužení barevného potenciálu dostupných zemí (skutečně nevěřím, že tohle říkám s Ravnicou ve formátu...). Sám jsem zvědav, jak to s ní nakonec dopadne – prozatím ji ovšem zařadím do... no však se dozvíte, kam.

A nyní přichází řada na země – ty si přináší společný zápor v podobě příchodu do hry v tapnutém stavu, který já osobně u zemí nemusím. I tak se na ně ale pokusím podívat pokud možno nestranně – přináší totiž celkem zajímavé efekty inspirované převážně Ravnica blokem, takže by třeba i mohly stát za tu ztrátu tempa.

D
akmor Salvage
Ano, dredge se poslední dobou i na Standardu dočkává opravdu masové popularity (a Future Sight mu v tom výrazně pomáhá), ale obávám se, že si vystačíme s Ravnicovými kousky a Dakmor Salvage kvůli němu jen tak hrát nezačneme – dredge balíky se totiž snaží rozjet svou hru co nejrychleji a taplá země by jim v tom rozhodně nepomohla. Navíc pouze dvojkové odemletí se v porovnání třeba s Golgari Grave-Trollem zdá skoro směšné, takže bych po Salvage sáhl jedině v opravdu velké nouzi. Situace by se samozřejmě mohla drasticky změnit po odchodu Ravnici, ale pak nám zase zůstane jenom Dakmor Salvage, který naše vysoké odemílací nároky sám určitě neutáhne.Keldon Megaliths

Zato Megality vypadají o dost zajímavěji a to i přesto, že hellbent může dredgi velký úspěch jedině zpovzdálí závidět. Zde ale přichází v celkem rozumné podobě, kdy vám umožní za dvě many a tapnutí Megalitů udělit kamkoli jedno zranění – to samozřejmě není mnoho, ale musíte zvážit, že s ním většina balíků nic neudělá, a tak můžete smažit Soltari Priesty nebo pomalu ostřelovat kontrolního hráče, to vše přibaleno k (skoro) běžným způsobem použitelné zemi! Proto bych se vůbec nedivil, kdyby se jim podařilo do nějakého toho aggra prosadit navzdory tomu, že je zároveň lehce zpomalí – ale ve dvou kusech byste ji na začátku hry nemuseli vídat až tak často, ne?
(Já osobně si je ale asi nechám ujít – tempo je tempo! Hrrr na ně!)

Llanowar Reborn

Hm, země s Graftem? Skoro se divím, že se tato edice nejmenuje spíš Unsighted:-) Každopádně posílení potvory opět celkem láká, zvlášť když jej dostanete prakticky zadarmo, ale já osobně bych se jím svést ze své cesty nenechal. Silnější potvora je určitě fajn, ale zase vás Llanowar (Reborn, samozřejmě;-)) podstatně zpomalí, což potvorovým balíkům jasně vadí – jak jsem napsal před chvíli, tempo je tempo. Ale možná jsem opravdu příliš zaujatý a nedokážu se přes to přenést...


New Benalia

Nyní konečně přichází na řadu země schopná zaujmout i kontroly, které přeci jen dokážou lehké zpomalení akceptovat – ale musí za to dostat pořádnou odměnu. O tu se Benalia pokouší nejmenším možným Scryem, který nám často umožní odemlít naprosto zbytečnou kartu a namísto manového tempa získat určitou karetní kvalitu. Někdy ale získáte jenom přehled o vrchní kartě knihovny, což už za dané zpomalení zase tolik nestojí. V nějakém extrémně pomalém kontrolu schopném zvládat hru i přes vyložení taplé země by se tedy prosadit mohla, ale na nějaký výrazný úspěch to asi ani u ní stačit nebude.
Tolaria West

Podle mého jasně nejlepší kousek celého cyklu – přes svou hlavní nevýhodu se totiž přenáší tím, že ji do hry vůbec nevyložíte! Místo toho si za tři many nulově zatransmutujete... Že vám to přijde zbytečné? Ale kdepak, cílů pro západní Tolarii totiž není vůbec málo: UrzaTron nyní může vsadit na opatrnější přístup, na Teferiho vytáhneme Mouth of Ronom, proti aggru zase Desert, v černomodrém kontrolu si pomůžeme Urborgem a zapomenout nesmíme ani na Pacty nebo třeba Ancestral Vision. To už podle mě představuje velmi slušný výčet možností, které vám Tolaria West umožní zařadit třeba jen v jednom kuse a pak je vesele hledat – ano, nebude to zrovna nejrychlejší, ale zase máte od každého zmíněného kusu minimálně pět „kopií“, a tak se k nim v modré dostanete vždy prakticky okamžitě. Tolaria West si tak podle mě zaslouží i...

..., ale to už se dostáváme na konec článku, kde se samozřejmě dozvíte nejen to, co si zaslouží Tolaria West, ale i kam jsem zařadil Sliver Queen. Ano, hádáte zcela správně a pokud ne, tady máte správné řešení:

Top3 artefaktů, zlatých a zemí:

Glittering Wish
Sliver Legion
Tolaria West

Pozornost si pak zaslouží i majestátní Akromin pomník, Jhoira a za jistých okolností i všechny dnešní země.

Žádné komentáře
 
Reklamy Google Fantastický Obchod Bastard.cz - trička s potiskemKnightfight CZ KnightFightVyhľadávač google
Google