MAGIC THE GATHERING

Vyhľadávač kariet

Anketa

Fantastický Obchod

Bastard.cz - trička s potiskem

Preklady kariet

Image Hosted by ImageShack.us

Články

Rozbor zelených kariet vo Future Sightu

Tu máte rozbor zelených kariet vo future sightu

Cyclical Evolution

 

 

Ani poslední karta tohoto opakujícího cyklu nedopadla zrovna dobře – posílit si potvoru každé tři kola by se agresivním balíkům jistě líbilo, ale museli by ji mít možnost zahrát maximálně za tři many. Takhle si buď zaplatíte pět a zalitujete, že jste si nepořídili Stonewood Invocation, nebo si budete muset na první vyhodnocení počkat celá tři kola – což je zatraceně hodně. Jako sorcery se navíc Evolution skutečně hodí jen na slepou podporu útoku, takže bych ji z jakýchkoli myšlenek na stavbu balíku rovnou vynechal.

Force of Savagery


Po minulém Char Rumblerovi další kousek, který nás svými bojovými hodnotami skutečně šokuje – sakra, vždyť on nepřežije ani sám sebe! Na druhou stranu je pravda, že osmička dopředu spojená s Tramplem za tři many skutečně láká, takže určitě spousta hráčů začne uvažovat o balíku s nějakým tím Gaea´s Anthemem, případně i klasickou anténou a Veteran Armorerem (případně jiným globálním posilováním potvor). Já osobně bych se ale tímto směrem v žádném případě nevydával, protože pokud vám žádná z těchto karet nepřijde, bude Force of Savagery naprosto mrtvou kartou. A hrát všechny tři zmíněné možnosti jen kvůli Force of Savagery se podle mě nevyplatí. Nicméně pokud už tak hrajete spoustu posilování dozadu, tak ji můžete zkusit – ale pravděpodobně i tak zůstane jen u zkoušení.

Heartwood Storyteller


Na první pohled velmi zajímavá bytost – jednoduše ji zařadíte do svého zeleného potvorového decku, vyházíte většinu triků a nandáte to soupeři díky extrémní karetní výhodě. Ovšem pozor! Soupeř buď také bude hrát potvory, nebo prvním zahraným kouzlem Storytellera sejme – tím sice získáte výhodu dvou za jednu, ale otázkou je, jestli se kvůli tomu vyplatí nehrát žádné nepotvorové kusy. Podle mě většinou ne, a tak bych Storytellera viděl spíše jako průměrnou kartu s teoretickým sideboardovým potenciálem (pokud by Standard zaplavilo hodně málopotvorových balíků bez většího množství ničení – což osobně nepředpokládám).

Kavu Primarch


3/3 za čtyři považuji za výsměch Trained Armodonovi, 7­/7 za osm bez jakýchkoli schopností pak zase za zbytečně dlouhé čekání na soupeřovo ničení. Spojení obojího dohromady a přidání Convoku pak nabízí určitou univerzálnost a lákadlo pro balíky s hodně potvorami, ale tomu bych být vámi jednoduše nepodléhal: S potvorami se víc vyplatí rovnou zaútočit a místo rádoby univerzální bytosti si vyberte opravdu kvalitní bytost z vámi preferované manové oblasti. A Primarcha nechte Primarchem...

Llanowar Augur


Hm, obětovat svou malou mršku a pořádně tak nakopnout nějakou jinou v soupeřově směru, to zní celkem rozumně. Ale proč, opakuji, PROČ je to 0/3 a ne 1/1? Potom by ji mnohé balíky rády zařadily (i když bitva s Llanowarem a dalšími by jistě byla zajímavá), ale takhle prakticky dostávají horší Giant Growth (já vím, Augur dá za stejnou cenu i Trample, ale možnost obětování pouze v upkeepu vám proti soupeřovu blesčíku fakt nepomůže). Někdy sice i tu 0/3 zídku celkem pěkně využijete, ale třeba proti kontrolu budete možná i brečet, že jste neupřednostnili ty Llanowary nebo právě Growth.

Llanowar Empath


V ideálním případě celkem solidní kousek – 2/2 za čtyři samozřejmě nestojí za řeč, ale když vám přinese kartu a ještě trochu vylepší vršek knihovny, určitě se zlobit nebudete. Problém ovšem bude v jeho rozumném obsazení do nějakého balíku – v kontrolu totiž z jeho schopnosti často dostanete jen scry 2, což za tu cenu fakt nestojí, no a v aggru sice z jeho schopnosti vyzískáte maximum, ale zase vás moc nepotěší pouhá 2/2 za čtyři (protože chcete minimálně 4/4ku...). Ze vcelku nadějné karty tedy nakonec bude pouhá záložka do knížky – a možná ani to ne.

Llanowar Mentor


Hm, tak tenhle spellshaper se mi moc líbí – v běžných balících bych sice i nadále doporučil spíše Llanowary (resp. Boreal Druidy, Elves of the Deep Shadow, ptáčky – ať mě nikdo nemůže obvinit z diskriminace;-)), kteří vás urychlí rovnou v okamžiku, kdy to pravděpodobně budete potřebovat. Nicméně pak tu máme ještě jeden speciální balíček, kam Mentor až neuvěřitelně pasuje – ano, mluvím o DredgeAnimátoru, který si snad ani nemohl přát lepší jednomanovou potvůrku: Ideální scénář je samozřejmě první kolo Mentor, druhé kolo v upkeepu zahození Golgari-Grave Trolla do jeho schopnosti, místo líznutí dredgenutí Trolla spojené s odemletím Dread Returnu a Akromy (a třeba i vyložením Narcomoeby, ale k tomu se dostaneme u modrých FutureShiftů), vyložení jedné další potvůrky, obětování všech tří do Returnu a šup! Akroma je na stole:-) Ne vždy to vyjde takto ideálně, ale i tak je pro Dredge balíky Mentor skvělým posílením – něčím zahazovat stejně musíte a když vám to ještě přidá token na obětování.... Co chtít více? (Třeba Bridge from Bellow v hrobě, ale k tomu se pro změnu dostaneme v černých FutureShifted;-))

Magus of the Vineyard


Velmi zajímavý Magus, který poskytne naprosto brutální urychlení vám... i vašemu soupeři. Proto bych si nebyl zrovna jistý jeho použitelností v nějakých potvorových balících, kde byste sice mnohem rychleji vyložili své větší kusy, ale zase byste to samé umožnili soupeři (a to dřív než vám). Nicméně nějaké to kombo by si mohlo dát říct – co na tom, že si soupeř ve druhém kole položí Calciderma nebo (s nějakým vlastním urychlením) Spectral Force! My ho díky svému kombu v dalším kole stejně přejedeme! Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že 1/1čku  vám soupeř zničí pouhým lusknutím prsty, a tak musíte být připraveni (vy)hrát i bez Maguse a hlavně se obrnit před nepříjemnými situacemi, kdy si soupeř nechá dát manu a vzápětí Maguse sejme... Holt uvidíme, co z něj nakonec vyleze – potenciál má určitě slušný, jen ještě najít to správné využití.

Petrified Plating


Za tři many si raději zahraju Blanchwood Armor nebo Moldervine Cloak, za jednu bych v zelené vždy dal přednost nějakému urychlovači (tentokrát je tu znovu vyjmenovávat nebudu, což by opět nikoho diskriminovat nemělo;-)). Petrified Plating se tak u mě rozhodně nedočká.

Quiet Disrepair


Celkem zajímavá alternativa všem možným verzím Naturalizy – nežádoucího artefaktu nebo enchantmentu vás sice zbaví poměrně pomalu, ale zase ji můžete klidně použít rovnou v main decku a v případě nepotřeby si s ní celkem pohodově přidávat životy – dvě many nejsou zase tolik a bonus z nich vzešlý by je často měl nahradit, zvlášť agresivní balíky rozhodně nepotěšíte. Problém ale bude v tom, že když Disrepair zahrajete na vlastní kousek a soupeř vám ho hned nato zničí, přijdete o dvě karty za cenu soupeřovy jedné. Proto bych osobně zůstal třeba právě u té Naturalizy a Disrepair bych hrál jedině v případě, že by nevadilo jeho jednokolové zdržení (Taky mu autoři mohli dát aspoň flash...).

Ravaging Riftwurm


Předem upozorňuji, že Riftwurmův kicker nehodlám brát v potaz – za sedm man nám prostě taková potvora nestojí. Nicméně za tři už vypadá mnohem lákavěji, 6/6 ve třetím prostě nejde přehlédnout. Bohužel nám ale vydrží jen na jediný útok, čímž výrazně snižuje svou použitelnost zejména díky tomu, že se mu do cesty postaví 0/1 kobold z Kher Keepu (ne že byste na ně nějak často natrefili, ale jako ilustrace pidiblokera se to celkem hodí, ne?) a je po legraci. Proto bych ho asi byl ochoten hrát jedině ve spojení s nějakým hastem (slza padá, zase jednou jsem si vzpomněl na Firesy:´-(), ale i pak bych ho asi hodně rozmýšlel.

Riftsweeper


Celkem zajímavý kousek – na velké dvoumanové kalibry si určitě jen tak netroufne, ale zase dokáže nepříjemně překvapit soupeřovu Detritivoru, Ancestral (Vision, samozřejmě), Lotus Bloom, Gargadona,... Osobně bych i tak dal přednost nějaké 3/3ce, ale těch bude na podzim pravděpodobně dost málo a Suspendy by se naopak mohly objevovat ještě víc než nyní – a právě potom by se nějaký ten vymetač trhlin mohl hodit;-) Nicméně záleží na tom, jak velké množství balíků bude pracovat s kartami mimo hru – abychom nakonec neskončili s obyčejným medvídkem...

Rites of Flourishing


Karta a země každé kolo navíc se jistě hodí, ale když je dáme i soupeři, asi na tom zase tolik nevyděláme (podobně jako u Maguse navíc hrozí, že je vyložíme, soupeř je využije a vzápětí zničí:-(). Proto to bude chtít Rity nějak zákeřně kombařsky využít a (opět podobně jako u Maguse) zabít tak soupeře dřív, než nějakou výhodu vůbec dokáže využít. Napadá mě (teď tak trochu nemluvím pravdu – prostě jsem následující myšlenku zahlédl někde na internetu:) snad jen kombinace dvou Ritů s Walk the Aeons a třeba Life from the Loam (nebo v Desítce s Cruicible of Worlds), čímž získáte nekonečně mnoho kol. Ano, jde o čtyřkaretní kombo s velkým množstvím problémů, ale aspoň k něčemu nám ty Rity budou. Osobně bych jim moc šancí nedával, ale až na nás někdo vyběhne se skutečně funkčním kombo balíkem, tak mě zase tolik nepřekvapí.

Sprout Swarm


Hm, teoreticky celkem levný generátor tokenů, ale prakticky raději zůstanu u Vitu-Ghazi, který je prakticky bez ztráty karty – de facto hrajete zemi a jen tak mimochodem s ní vyrábíte tokeny. Sprout Swarm pak sice také vyrábí hejna malých mršek, ale že by vám sám od sebe dával manu, to bohužel ne...
Nicméně pokud by nám v Desítce znovuvydali Mana Echoes z Onslaughtu, dostali bychom další potenciální kombíčko – jen bychom museli do hry procpat pár počátečních Saprolingů. Hm, ještě nejsem ani v půlce rozborů Future Sightu a už se začínám fakt těšit na Desítku – že by mě ta budoucnost už stačila nakazit?:-)

Summoner´s Pact


Další parádní karta pro kombaře, tentokrát hlavně pro ty, co potřebují ke svému vítězství nějaké zelené potvory (momentálně mě napadá jen Projekt X a jeho Saffi) – tam si zadarmo vytáhnete potřebný kousek, spustíte kombo a v dalším kole jste buď vyhráli, nebo je vám jedno, že svůj dluh Paktu musíte zaplatit (protože máte milion životů, a tak je vás soupeřovy útoky už moc nezaskočí). Otázkou ovšem je, jestli se kvůli tahání Saffi vyplatí hrát Pact, když stejně potřebujete najít i Crypt Championa...
Další možné využití by Pakt mol najít v obyčejných potvorových balících, ale tam bych si já osobně raději rovnou zahrál další potvoru nebo nějaký trik...
Potenciálně silná karta tak bude muset ukázat, jestli se ji skutečně vyplatí hrát.

Utopia Mycon


Ha, opět důvod nikoho nevynechat: Llanowaři, Boreal Druidi, Shadowáci, ptáčci.
(Skutečně sem nechci psát nic víc, ale pro jistotu – hrajte zmíněné potvory a ne tohoto Funguse. Jedinou výjimkou může být nějaký balík generující hromadu Saprolingů a následně je mění na obrovské množství manu, ale to mě moc nepřitahuje.

Wrap in Vigor


Pokud se svět zblázní a Standard ovládnou červené kontroly s Pyroclasmou, Sulfurous Blasty, Wildfiry nebo podobnými hromadnými smažbami, mohl by se Wrap in Vigor hodit jako solidní obrana. Před Wrathy a Damnationem nám ale nepomůže, a i když by se asi dal využít i jako obrana proti cíleným ničením nebo v boji, raději bych si místo něj dal další potvoru – ta vám totiž pomůže vždy.

 

Zakuklením jsme se dostali na konec článku, kde se nám z těch nejlepších kokonů vyklubou následující karty (teď jsem to možná s hraním si s Wrap in Vigor trochu přehnal:-)):

Top3 Zelená:
Llanowar Mentor
Magus of the Vineyard
Summoner´s Pact

 

(Pokud ho nějaký balík dokáže opravdu dobře využít)

I pár dalších karet by se možná mohlo prosadit, ale u nich jde skutečně jenom o možná – a toto slovo z jejich popisku přímo čiší – takže pečliví čtenáři vědí a ti ostatní (aneb „kouknu na Top 3 a napíšu do komentářů, že je blbost, aby byl XXX před YYY, načež dostanu odpověď, že je vše řazeno abecedně“:-D) jim to můžou závidět.

Žádné komentáře
 
Reklamy Google Fantastický Obchod Bastard.cz - trička s potiskemKnightfight CZ KnightFightVyhľadávač google
Google